25 lipca 2017

URODZINOWY, JAGODOWO-KOKOSOWY

Tort bez pieczenia, za to pełen smaku :-) 
Kokos i jagody to niezwykle zgrany duet; wyważony, nie za słodki, lekko orientalny, a przez to ciekawy. W takim oto cieście-torcie na zimno sprawdza się idealnie. Mało przy nim pracy, a efekt zaskakuje. Ważne jest, by znalezć dobrej jakości mleczko kokosowe (bez zagęstników i innych dodatków - wystarczy prosty skład, który zawiera ekstrakt kokosa i wodę, nic więcej). Puszki (do uzyskania 400 ml śmietanki potrzebne będą 2 puszki mleczka) wstawiamy do lodówki na całą dobę i po tym czasie oddzielić warstwę tłuszczowej śmietanki od wody. Można też kupić śmietankę kokosową w puszcze, ale jest rzadko spotykana (niemniej jednak możecie mieć to szczęście). Co ważne, wody kokosowej nie wylewajcie, ale zużyjcie do owsianki, zupy, koktajlu lub drinka, 
A więc zrobiłam sobie ten tort z okazji urodzin. Uwielbiam urodziny w lecie, gdy wszystko dookoła jest piękne i kolorowe. Odkąd jestem mamą cieszę się podwójnie, bo wiem, że Dziewczynki już kilka dni przed urodzinami szykują mi niespodzianki. Czsami nawet, w "ogromnej tajemnicy" zdradzają mi, co mają w planach :-) :-) Tak więc rano obudziły mnie małe rączki z własnoeręcznie ozdobionymi laurkami (starsza Córa umie już nawet się podpisać i napisać krótkie słowa) i kwiatkami. Każda z nich ma zamiłowanie plastyczno-artystyczne i teraz codziennie dostaję od nich nową laurkę z okazji minionych urodzin. Jest to przeurocze i rekompensuje wszystkie nieprzespane noce! Wiem, że brzmi to jak banał, ale, odkąd jestem mamą, pomimo zmęczenia, stresu, kleszcza, katarów i innych ciężkich chwil, jestem bardziej spokojna, bo wiem, że cały ten świat jest nic nie wart bez Nich. Dzieci uczą na nowo prostoty i zabawy, nieskomplikowanych relacji i śmiechu, dostrzegania piękna wokół siebie, szczerości i prawdy. 
Nauczyłam się, że warto otaczać się ludzmi, którzy są dla mnie dobrzy i prawdziwi i mam to szczęście, że takich mam wokół siebie :-) 
Dziękuję Wam za życzenia! 

 Składniki:

 • 16 ciasteczek Oreo (lub innych markiz) 
 • 50 g oleju kokosowego
 • 50 g gorzkiej czekolady
 • 250 g mascarpone
 • 400 ml śmietanki kokosowej (dobrej jakości, takiej bez zagęstników) 
 • 150 g serka homogenizowanego waniliowego (bez sztucznych dodatków)
 • 250 ml śmietanki 36 % tł.
 • 150 g białej czekolady
 • 2 łyżeczki żelatyny namoczone w 3 łyżkach zimnej, przegotowanej wody
 • papier do pieczenia
 • tortownica o średnicy 20 cm 

Tortownicę, zarówno boki, jak i dno wyłożyć podwójną warstwą papieru do pieczenia. 
Olej kokosowy rozpuścić, do ciepłego dodać gorzką czekoladę i roztopić. 
Ciasteczka pokruszyć, dodać letnią czekoladę z olejem kokosowym i wymieszać. Wyłożyć na dno tortownicy i docisnąć, wyrównując. Wstawić do lodówki na czas przygotowania masy. 
Śmietanka kokosowa i mascarpone powinny być bardzo mocno schłodzone. Ubić je razem na pół sztywno, wmieszać serek waniliowy, odstawić na chwilę. 
Śmietankę (zwykłą) zagotować, zdjąć z ognia i dodać czekoladę białą. Roztopić, do ciepłego płynu dodać namoczoną żelatynę i mieszać do jej dokładnego rozpuszczenia. 
Do jeszcze ciepłej białej czekolady dodać 4 łyżki ubitej wcześniej mieszanki kokosowej, wymieszać, dodać kolejne 4 łyżki i jeszcze raz wymieszać. Dodać pozostałą mieszankę kokosową i dokładnie wymieszać. Od razu wyłożyć na wcześniej przygotowany spód. Wstawić do lodówki.Galaretka jagodowa:
 • szklanka czarnych jagód (po krakowsku borówek)
 • 1/3 szklanki cukru trzcinowego (lub więcej do smaku)
 • 1 szklanka soku pomarańczowego lub jabłkowego
 • 2 łyżeczki żelatyny namoczone w 3 łyżkach zimnej, przegotowanej wody
Jagody, cukier i sok zagotować i zmiksować. Do gorącego płynu dodać żelatynę i wymieszać do jej rozpuszczenia. Ostudzić. Tężejącą wylać na zastygnięty spód kremowy. Ponownie schłodzić (najlepiej przez całą noc, wtedy tort jest wyjątkowo lekki i nie rozlewa się). 

Smacznego! 

1 komentarz: